piątek, 11 lipca 2014

LEKTURA NA WEEKEND

Jak naturalnie ochronić się przed komarami?


Któż nie zna tego problemu? Letnie wyjazdy, wycieczki czy wieczory na świeżym powietrzu bywają skutecznie zakłócane przez uciążliwe owady, które pozostawiają swędzące i bolące ślady. Walka z nimi nie należy do najłatwiejszych, można jednak wykorzystywać kilka naturalnych sposobów, aby je skutecznie odstraszyć.

Komary odnajdują człowieka głównie poprzez dwutlenek węgla, który wytwarzamy przy każdym oddechu. Szczególnie silnie reagują również na kwas mlekowy znajdujący się w pocie oraz wilgoć, dlatego warto brać częste prysznice, aby pozbyć się tej „komarzej zachęty”. Komary są przyciągane też przez owocowe i kwiatowe zapachy, dlatego kiedy planujemy wakacyjny wieczór na świeżym powietrzu - lepiej unikać perfum o takich nutach. Ubrania najlepiej jest wybierać jasne, luźne i zakrywające jak największą część ciała.

Niezwykle efektywne w odstraszaniu komarów i innych owadów są olejki eteryczne. Znane ze swej skuteczności są przede wszystkim:
- olejek z trawy cytrynowej, który skutecznie odstrasza też muszki,
- olejek goździkowy,
- olejek lawendowy, który odstrasza również pajęczaki,
- olejek patchouli,
- olejek rozmarynowy,
- olejek z mięty pieprzowej,
- olejek tymiankowy.

Olejki eteryczne możesz wykorzystać na kilka sposobów.
  1. Olejek przeciwko komarom
Wymieszaj 50 ml oleju bazowego (olej neem posiada również dodatkowe działanie odstraszające, poza tym olejek migdałowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek lub inne) z maksymalnie 5 ml (50 kropli) olejku eterycznego lub połączenia 2-3 olejków z powyższej listy. Wmasowuj olejek w skórę przed wyjściem.
  1. Spray przeciwko komarom z alkoholem
Wymieszaj 100 ml czystej wódki z maksymalnie 10 ml olejku eterycznego lub mieszanki kilku olejków jw. Przelej do butelki z atomizerem i spryskuj co 2 godziny, kiedy jesteś narażony na ukąszenia.
  1. Spray przeciwko komarom bez alkoholu
Połącz w butelce z atomizerem 100 ml czystej wody z 3 ml (30 kroplami) olejku eterycznego z powyższej listy.
  1. Kominki do olejków eterycznych
Aby wygonić komary z pomieszczeń w domu, wykorzystaj kominki do olejków eterycznych. Podgrzej w kominku kilka kropli olejku bazowego oraz olejku eterycznego o działaniu odstraszającym komary. Możesz skorzystać także z żywic o zapachach, które są nielubiane przez komary, np. patchouli.  Unoszący się zapach jednocześnie zniechęci owady i odświeży powietrze w pomieszczeniu.

Czy znaliście powyższe sposoby na walkę z komarami? Może macie swoje sprawdzone?
Podzielcie się koniecznie:) Udanego weekendu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania naszych artykułów! Prosimy jednak zachować podstawowe zasady kultury! Życzymy miłej lektury :)