wtorek, 24 grudnia 2013

Łopian – dobrodziejstwo dla włosów - poradnik Helfy, cz. 11/20

Łopian – dobrodziejstwo dla włosów

Seria "Natura przeciw wypadaniu włosów." Poradnik Helfy.pl 

 


Łopian to rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych, liczy 10 gatunków. W Polsce traktowany jest jak pospolity chwast. Ta niepozorna roślina ma jednak nieocenione działanie w pielęgnacji włosów, warto przyjrzeć się jej bliżej.

Łopian to skuteczny, a przy tym całkowicie naturalny środek przeciw wypadaniu włosów. Surowcem kosmetycznym, posiadającym największy wpływ na wzmocnienie włosów jest korzeń łopianu. Jest on bogaty w inulinę (wielocukier stosowany jako prebiotyk; gromadzony jest głównie w korzeniach, kłączach, bulwach), mikroelementy, siarkę, fosfor, witaminę C, olejki eteryczne, garbniki.

Łopian wpływa korzystnie na skórę głowy. Stosuje się go do pielęgnacji skóry dotkniętej egzemą, trądzikiem, świądem skóry, łojotokiem. Olej z korzenia łopianu odbudowuję uszkodzoną strukturę włosa oraz wzmacnia cebulki. Zapobiega wypadaniu włosów.

Jak wykorzystać korzeń łopianu w domowym zaciszu?
Na rynku dostępny jest czysty olej z korzenia łopianu oraz mieszanki z tym składnikiem. Jest także dodatkiem wielu wcierek, szamponów czy odżywek. Po korzeń łopianu można sięgnąć także samodzielnie w domu. Korzenie zbiera się jesienią. Suszy się je w ciepłym miejscu. Suszony korzeń łopianu bez problemu jest też dostępny w sklepach zielarskich.

Macerat (wyciąg olejowy) z korzenia łopianu
50g ziela zalać 70 ml oleju (np. oliwy z oliwek). Odstawić w ciepłe miejsce i przefiltrować po 14 dniach. Dla optymalnych efektów można lekko podgrzać oliwę przed zalaniem korzenia.

Odwar do wcierania w problematyczne miejsca
3 łyżki surowca zalewany wodą. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 3-5 minut.

Płukanka
1-2 łyżki korzenia zalewamy wrzątkiem. Po wystygnięciu płuczemy włosy.

Autor: Eve

1 komentarz:

  1. Ciekawy post:) Nie wiedziałam, że łopian to taki skarb:) Jednak pewnie jestem zbyt leniwa i zdecyduje się na gotową mieszankę:)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania naszych artykułów! Prosimy jednak zachować podstawowe zasady kultury! Życzymy miłej lektury :)