czwartek, 12 września 2013

Natura przeciw wypadaniu włosów - poradnik Helfy, wprowadzenie


Przyczyny wypadania włosów 

- poradnik Helfy


Włosy to swego rodzaju wizytówka zarówno kobiet jak i mężczyzn. W starożytności stanowiły istotny element władzy i dostatku, ukazywały przynależność do konkretnych subkultur i ułatwiły feministką walkę o ich prawa. Kształtowały image wielu aktorów, muzyków i artystów. Dziś odgrywają ważną rolę w kreowaniu wizerunku całego społeczeństwa.


Większość z nas marzy o bujnej, oryginalnej fryzurze, jednak wszystkie te plany może pokrzyżować problem nagłego przerzedzania się włosów. Na szczęście w walce z tą dolegliwością służy nam natura i tysiące lat doświadczenia w pielęgnacji włosów.

Zespół Helfy.pl we współpracy z blogerką Eve przygotował dla Was serię poradników w walce z wypadającymi włosami. Będziemy regularnie publikować dla was krótkie wskazówki jak radzić sobie z tym problemem. Zaczynamy jednak od szerszego przedstawienia kwestii wypadania włosów. Zapraszamy do lektury!

 

Wypadanie włosów

Kiedy powinno nas to martwić? Przyjmuje się, że dzienna norma wypadania
włosów mieści się w granicach około 100 włosów. To normalne i większość ludzi nie ma powodów do niepokoju. W okresie jesiennym i letnim tracimy ich więcej. Warto w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią dietę. Ważna jest ochrona włosów przed czynnikami atmosferycznymi. Promieniowanie UV wpływa na wrażliwe mieszki włosowe. U kobiet, na te wahania ma również wpływ cykl hormonalny. Bywa jednak tak, że tracimy włosy w mniejszej ilości a one się przerzedzają. Dzieje się tak ponieważ istotne jest odrastanie włosów, jego przyczyna i czas wypadania. Wypadanie włosów może być dziedziczne. Niezauważalny odrost nowych włosów powinien być dla nas sygnałem alarmującym. Sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny. Gdzie najlepiej udać się  z tym problemem? Warto skierować swe kroki do specjalisty np. dermatologa lub trychologa. Przeprowadzi on diagnostykę wypadania włosów oraz innych schorzeń skóry głowy. Lekarz może w razie zaistniałej potrzeby zasugerować konsultację np. u ginekologa czy endokrynologa. Dlatego ważne jest by podczas wizyty powiedzieć lekarzowi o wszystkich  innych występujących dolegliwościach. Przydatne mogą okazać się nawet  najbardziej błahe dla nas sprawy. Lekarz jest w stanie powiązać zaobserwowane  przez nas zmiany z konkretnym problemem.

Najczęstsze przyczyny patologicznego wypadania włosów

Włosy wypadają garściami i nie pomogła zmiana diety i kosmetyków?  Oto lista przykładowych przyczyn wypadania włosów.


 • Nieprawidłowa dieta. Anemia jest częstą przyczyną wypadania włosów. Aby ją wykluczyć należy zrobić badanie krwi. Warto także sprawdzić poziom cynku i magnezu.
 • Stres, długotrwałe zmęczenie, używki. Można temu zapobiec poprzez odpowiednią dietę i zrównoważoną porcję snu.
 • Wiek. U kobiet wraz z nadejściem menopauzy zmniejsza się produkcja hormonów. U starszych osób przyczyną może być wyjałowienie organizmu spowodowane lekami i chorobami.
 • Niewłaściwa pielęgnacja np. nadmiar kosmetyków. Wiele z nich składa się głównie z substancji chemicznych. Najlepiej jest używać produktów pochodzenia naturalnego. Zapewnij włosom ochronę przed środkami stylizującymi i zabiegami fryzjerskimi.
 • Nadwrażliwość na farby z PPD- parafenylenodiamina. W takim wypadku warto zainteresować się naturalnym farbowaniem np. henną. Uwaga: PPD często nazywane jest sztuczną henną. Bywa w tak zwanych "czarnych hennach", na które trzeba uważać.
 • Wahania hormonalne. Na początek warto wykonać np.  badania tarczycy i prolaktyny. Przyczyną może być też odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. To naturalna reakcja organizmu na spadek hormonów. Unormuje się samoistnie.
 • Cukrzyca. Włosy przerzedzają się najczęściej w okolicach szczytu głowy. Wypadanie może się zmniejszyć po unormowaniu poziomu cukru.  Utratę włosów można zaobserwować na długi czas przed rozpoznaniem choroby.
 • Predyspozycje genetyczne- dziedziczy się tak zwany gen łysienia
 • Niektóre choroby oraz leki. Gorączka np. w przewlekłych chorobach zaburza podziały komórkowe w mieszkach włosowych.
 • Łysienie pozakaźne-  bardzo rzadka forma łysienia. Występowała w następstwie przebycia np. duru brzusznego, niektórych postaci grypy, różyczki, bardzo wysokiej gorączki- utrzymującej się przez dłuższy czas.
 • Łysienie dyfuzyjne-włosy wypadają i przerzedzają się na całej skórze głowy. Przyczyny mogą być hormonalne(nadczynność tarczycy), po uszkodzeniu mieszków włosowych w przebiegu gorączki. Jest to łysienie odwracalne.
 • Łysienie neurotyczne- spowodowane traumatycznym przeżyciem, szokiem, depresją. Wypadanie włosów może się pojawić nawet kilka miesięcy po wstrząsającym doznaniu.
 • Trichotillomania- osoba dotknięta tą przypadłością nie jest w stanie powstrzymać się od wyrywania własnych włosów(także brwi i rzęs).
 • Trichofagia- przymus zjadania własnych włosów, często łączy się z trichotillomanią.
 • Łysienie rozlane- przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, niski poziom żelaza,nerwica. Często towarzyszy mu łupież oraz łojotok. Objawia się dużą łamliwością, matowością oraz wypadaniem włosów na całym obszarze skóry głowy. Często jest mylone z początkową fazą łysienia androgenowego.
 • Łysienie plackowate- przebiega nagle, pojawiają się owalne ogniska pozbawione włosów. Przyczyny nie są do końca znane. Jednak łączy się je z zaburzeniami hormonalnymi oraz chorobami autoimmunologicznymi.
 • Łysienie telogenowe- przyczyną może być np. zmiana stężeń hormonalnych u kobiet w ciąży lub przedawkowanie witaminy A (zaburza aktywność mieszków włosowych). Uwaga: Niedobór witaminy A ujawnia się  poprzez takie same objawy czyli wypadanie włosów. Rozwija się bardzo powoli i jest zazwyczaj łysieniem przejściowym. Występuje gdy odsetek włosów w fazie spoczynkowej jest zwiększony. Łysienie to jest ogólnym pojęciem. Odnosi się do wielu rodzai łysienia o różnych przyczynach. Niektórych przypadków łysienia telogenowego nie leczy się lekarstwami. Wystarczają suplementy diety bądź różne wcierki i zioła.
 • Łysienie po operacji. Środki do znieczulenia ogólnego oddziałują na mieszki włosowe i po np. 2 miesiącach można zaobserwować wypadanie włosów. Mieszki włosowe w przeciągu kilku miesięcy znowu staną się aktywne.
 • Choroby owłosionej skóry głowy np. łojotokowe  zapalenie skóry, grzybica (objawia się przede wszystkim występowaniem plackowatych ognisk), łuszczyca, łupież, liszaj płaski mieszkowy (pojawiają się płaskie sino fioletowe, lśniące guzy o kształcie wielokątów. Powoduje łysienie bliznowate. Często pojawia się stan zapalny dookoła zaatakowanych mieszków), toczeń rumieniowaty układowy- dotyczy osób genetycznie podatnych na zachorowanie po zadziałaniu dodatkowego bodźca.
 • Chemioterapia. Podczas leczenia podaje się pacjentom bardzo silne środki chemiczne. Skutkiem ubocznym może być niestety atak na zdrowe komórki np. cebulki włosa. Po leczeniu przy odpowiedniej pielęgnacji odrastanie włosów będzie możliwe.
 • Łysienie anagenowe- dotyczy najczęściej osób po chemioterapii. Przyczyną może być także radioterapia, zatrucie metalami ciężkimi. Polega ono na zatrzymaniu wzrostu włosa poprzez zatrzymanie podziałów komórkowych wewnątrz ich struktury. Czyli łysienie atakuje wszystkie te włosy, które są w fazie wzrostu. Objawia się gwałtownym wypadaniem włosów.
 • Spora utrata krwi prowadząca np. do niedoborów substancji odżywczych w mieszkach.
 • Łysienie androgenowe- uwarunkowane genetycznie, choć mają na nie także wpływy środowiskowe. Obejmuje anagenowy i telogenowy mechanizm wypadania. Przyczyną jest nadwrażliwość na DHT. Podwyższony poziom męskich hormonów wpływa na nadczynność gruczołów łojowych- łysienie łojotokowe. Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.
 • Łysienie łojotokowe- łojotok osłabia cebulki włosów. Może być spowodowane łojotokowym zapaleniem skóry z towarzystwem krostek i swędzących, tłustych strupków. Częściej dotyka mężczyzn i może być uwarunkowane genetycznie. Wpływ mają na nie także używki, nieprawidłowości hormonalne, nieprawidłowe działanie tarczycy, zaburzenia immunologiczne, łupież, brak higieny skóry głowy.
Autor: Eve

Kolejne artykuły już wkrótce, a jeszcze więcej materiałów o wypadaniu włosów
znajdziesz w naszej mediatece Helfy.pl


2 komentarze:

 1. Od niedawna sama zmagam się w wypadaniem włosów, myślę, że jest to spowodowane stresem i nieprawidłową dietą. Postanowiłam wprowadzić do moich posiłków zdecydowanie więcej warzyw (brokułów-witamina C, A i K, pomidorów, sałaty- zródło żelaza), owoców i orzechów włoskich ( w których znalezc można żelazo, fosfor czy witaminę E). Dodatkowo niedawno kupiłam kilka produktów, które mają pomóc mi w zwalczaniu wypadania (zdecydowałam się na olejowanie włosów i skóry głowy olejem Bringraj).

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczesując internet w tym temacie , trafiłam gdzieś na jakiś artykuł o olejach Sesa. Kupiłam go właśnie w sklepie Helfy. Rezultaty zauważalne - włosy mniej wypadają, są lśniące i zdrowe.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania naszych artykułów! Prosimy jednak zachować podstawowe zasady kultury! Życzymy miłej lektury :)